Mezi lidmi se šíří o LED žárovkách i některé mýty

Mezi lidmi se šíří o LED žárovkách i některé mýty

10. 11. 2019|Posted in: Zdraví

Jsou drahé – ačkoli ceny většiny služeb neustále rostou, cena výrobků s polovodičovými součástkami neustále klesá. Kupříkladu LED žárovku o příkonu 8 W, která nahrazuje klasickou šedesáti wattovou vláknovou žárovku, již pořídíte za necelých 60 korun. Ano, můžete namítat, že hodnota té původní skleněné baňky s wolframovým vláknem se dnes pohybuje kolem 10 korun, ale srovnání by bylo relevantní, kdybyste ji měli uloženou ve vitríně jen jako muzejní exponát. Jestliže ji však zašroubujete do objímky, spotřebuje tolik elektrické energie, že se za několik týdnů cena vykompenzuje, a navíc vám bude svítit zhruba jeden rok, zatímco polovodičový zdroj i déle než deset let.
klasická vláknová žárovka

Nejsou výkonné a osvit není dostatečný – nutno podotknout, že se elektronické součástky neustále vyvíjí a spolu s nimi narůstá i výkon těchto zdrojů. Na počátku milénia byl světelný tok většiny LED žárovek sotva poloviční, dnes si ovšem i s jedinou diodou důkladně posvítíte např. při jízdě na kole. Enormní nárůst výkonu se projevil zejména u reflektorů, které nahrazují halogenové žárovky či výbojky, a mohou se dnes využít i při osvětlování sportovišť, přechodů pro chodce a mnoha dalších míst v exteriéru.
rozsvícené moderní LED žárovky

Jejich světlo je ostré a bodavé – tento mýtus je nejvíce rozšířený, souvisí se studeným odstínem bílého světla, s lehkým nádechem do modré barvy světelného spektra. S takovými výrobky jste se mohli setkat v počátečních fázích vývoje této technologie, přibližně před patnácti lety. Vývoj však pokročil a výrobní linky produkují světelné zdroje LED https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/ ve velkém rozpětí sortimentu teplých i studených odstínů bílého světla a zároveň nabízí možnost svítit v libovolné barvě i bez použití filtrů. Pokud tedy preferujete teplé barvy, můžete si zvolit žárovky, LED zářivky, pásky nebo panely v tomto odstínu, který je téměř k nerozeznání se svitem klasické vláknové žárovky. Teplé barvy se hodí pro odpočinek a naopak jestliže potřebujete posvítit na pracovní stůl či kuchyňskou linku, zaměřte se na studenou bílou o teplotě chromatičnosti nad 4200 K.