Logistika se týká i ovoce a zeleniny

Když se řekne „logistika“, co vás napadne? Mnozí z vás si pod tímto termínem představí přepravu balíků zboží, jako jsou domácí spotřebiče a elektronika, textil, obuv, sportovní potřeby, nábytek atp. Těmto operacím se však věnují i jednotlivci či společnosti, specializované na pěstování ovoce a zeleniny.

dřevěné přepravní palety

Zemědělské komodity, a mezi nimi zejména ovoce a zelenina, patří v logistice k pravidelně skladovaným a transportovaným druhům zboží po celém světě. Denně se v mnoha zemích vyprodukují miliony tun jablek, mandlí, vinných hroznů, rajských jablíček, avokáda, chřestu, zelí, červené řepy a stovek dalších druhů zeleniny či ovoce, a to vše putuje na trh za velmi přísných podmínek. Je to zcela logické, neboť hrušky nemůžete přepravovat hrubou silou podobně, jako stavební štěrk nebo dřevěné hobliny, musíte s nimi nakládat citlivě, za určitých teplot, vlhkosti vzduchu a pochopitelně při dodržování přísných hygienických podmínek.

přeprava jahod

V současné době jsou špičkou v odvětví logistiky zemědělských komodit IBC kontejnery, v nichž se přepravují nejčastěji polotovary pro další zpracování některých druhů ovoce a zeleniny, jako jsou například rajčata nebo jahody. Kontejnery o objemu 1000 litrů jsou dobře stohovatelné do několika pater a jistě vám neuniklo, že takový „stoh“ zaujímá hmotnost několika tun. Stoh kontejnerů je ovšem nutné také nějakým způsobem nakládat a vykládat ze skladů či dopravních prostředků, a k tomu slouží plastová paleta pod IBC kontejner.

Plastové palety mají vyšší nosnost, než ty notoricky známé, dřevěné. Unesou až pět tun nákladu a jejich životnost je díky robustnímu provedení tvrzeného plastu také mnohem delší. Snadno je udržíte v čistotě, nedrží se na nich hniloba a plísně a nepodléhají rozkladu, jako dřevěný materiál. Plastové palety se z těchto důvodů staly nedílnou součástí partnerství a spojenectví logistiky se zemědělskou produkcí v mnoha zemích světa.