Co bychom si bez peněz počali?

Když se nad tím trochu zamyslíme, přijdeme nevyhnutelně na to, že jsou peníze vlastně něco, co je nám lidem skoro k ničemu. Vždyť co se dá s těmito dělat? Jsou to kousky potištěného papíru, se kterým se toho moc nadělat nedá, a co se týká mincí, ty jsou ještě méně prakticky využitelné. Na bankovkách není ani dost volného místa, kam bychom si mohli psát nějaké poznámky, jako toaletní papír by byly moc tvrdé, pro modelářství obvykle malé, a mincemi bychom mohli snad leda podložit nohu stolu nebo s nimi házet u vody žabky.

dvě mince

Peníze prostě nejsou samy o sobě k ničemu. Ale přesto je všichni chceme mít. Jak mi jistě také potvrdíte. Protože já osobně neznám nikoho, kdo by o peníze nestál, a ve vašem případě tomu určitě nebude jinak. I vy jistě znáte jenom lidi, kteří po penězích touží, a to třeba i nezvladatelně.

Peníze nám prostě poskytují i něco víc, než by nám poskytl jenom materiál, ze kterého jsou vyrobené. Skrývá se za nimi i určitá hodnota, díky čemuž za ně můžeme cokoliv nakupovat. A právě kvůli tomu my lidé o peníze tak stojíme. Chceme je, protože si díky nim nejsnáze pořídíme cokoliv, co jenom potřebujeme. Kdybychom je neměli, nemohli bychom si koupit vůbec nic a byli bychom odkázáni jenom na to, co si zvládneme sami vyrobit, zatímco díky penězům se můžeme nechat i vysloveně obskakovat a díky nim pro nás udělá pomalu kdokoliv cokoliv.

dvě mince

Ale peněz si užijeme jenom tehdy, když si je seženeme. A seženeme je jedině tehdy, když si je vyděláme. Anebo když se nám podaří sehnat aspoň půjčku.

Ani jedno z toho nebývá snadné. Peníze se těžko vydělávají, a ani půjčky se neseženou zase až tak snadno. Pokud se tedy nezvolí nebankovní hypotéka bez registru, která se snadno získat dá. A to proto, že stačí zaručit se za ni zástavou nemovitosti a pak už tu vyhoví nebankovní společnost každému.