Jak dobře znáte pískování

Víte, co je to pískování? Pod tímto názvem se může pro nezasvěcené jedince ukrývat leccos, například hra na pískovišti, zahrabávání do písku, anebo dokonce oblíbené barefoot chodníčky, které si lidé staví v přírodě, aby se venku procházeli naboso po písečném a kamenitém povrchu.

starý automobil

Tak tomu samozřejmě není, i když tu písek obvykle hraje jednu z hlavních rolí. Tento název je od písku odvozen a jde o vhánění abraziva, tady někdy i křemičitého písku, na povrch obvykle kovových předmětů. Cílem je odstranit z předmětu různé nepatřičné nečistoty, zbytky barev, korozi či mastnotu.

Pískování zajišťují pískovačky, což jsou zjednodušeně řečeno pistole připojené ke kompresoru s abrazivním médiem, s jejichž pomocí se na povrch předmětů vhání pod silným tlakem abrazivní materiál. Pískovačky jsou dvojího druhu, buď vnější pro práci s velkými předměty, převážně v exteriéru, jako jsou ocelové nosníky, konstrukce, velké dopravní prostředky a podobné výrobky, anebo pískovačky ve formě boxů pro práci s předměty malými.

koroze na motocyklu

V obou případech hraje významnou roli právě abrazivo. Velmi záleží na tom, jaké si zvolíte, protože každé plní jinou funkci a má také odlišný vliv na pískovaný povrch. Kupříkladu křemičitý písek nebo korund jsou velmi tvrdé materiály a můžete s nimi počítat na počáteční fáze pískování povrchů, pro hrubé nečistoty, silné pláty koroze či nánosy starých barev. Naopak taková balotina, což jsou drobné skleněné kuličky, vytváří povrch velmi jemný a hodí se spíše pro finální – závěrečné fáze.

Balotina cena je položka, která vás jistě v této souvislosti napadá, a tak není problém nahlédnout do ceníku a zjistit, jak moc zatíží váš rozpočet, pokud ji chcete využít například pro čištění a přípravu povrchů před nátěry disků kol, ocelových drobných či větších součástek, hliníkových konstrukcí atd.