Kdy je LED žárovka vhodná?

Kdy je LED žárovka vhodná?

|Posted in: Produkty

Nejprve je nutné si říci, jaký rozdíl má LED žárovka oproti té klasické, že ovlivňuje její použití. Ačkoliv totiž plní stejnou úlohu, rozhodně se jí nezhostí stejným způsobem. Je to dáno samotným principem, na kterém fungují, stejně jako typem jejich konstrukce.
klasická zapnutá žárovka
Nejprve se podívejme na rozměry. Zatímco klasický typ má hruškovitý tvar, LED toho typu, o kterém je řeč, je tvořen obvykle dvěma trubkami, překrytými obvykle průhledným krytem. Je tedy jasné, který z nich více vyčnívá do prostoru. A to může být v některých situacích až nebezpečné. Platí to zejména pro veřejné budovy.

Vezměme si například nejrůznější továrny, kde se manipuluje s velkými, objemnými přístroji a kde je často nutné převážet vozíky plně naložené zbožím. Ty si nemohou dovolit, aby se zachytili za visící lustr. To by mohlo vést nejen k jeho poškození, ale také k poškození daného zařízení či zboží a dokonce i k úrazu. A to samozřejmě nikdo riskovat nechce.

Dále je tu způsob, jakým svítí. Zatímco klasický druh je tvořen skleněnou baňkou, ve které jsou umístěny dráty, mezi kterými probíhá výboj, trubičky LED svítidel jsou naplněny plynem, který se působením elektřiny rozžhaví. Co to však pro nás znamená?

Zatímco u klasického druhu máme ostré světlo, soustředěné do jednoho bodu, u druhého typu je svit rozptýlenější a ne tak intenzivní. https://www.ef-czech.cz/ils/courses/ef-language-courses/intensive-course/ To se hodí především například v nemocnicích, kde se často převáží pacienti vleže. A rozhodně by pro ně nebylo příjemné, kdyby jim při průjezdu chodbou každou chvilku svítilo ostré světlo do očí.

Je zde sice fakt, že u plynu chvíli trvá, než se rozehřeje natolik, aby dosáhl plného jasu, v případě nemocnice to však příliš nevadí, neboť zde jsou na většině chodeb světla rozsvícena neustále. Podobně je tomu například v obchodech, kde navíc plochý tvar chrání zákazníky před tím, aby do ní narazili.řada žárovek v knihovně

Je tedy vidět, že navzdory jejich oblibě jsou místa, kde se klasická žárovka zkrátka neuplatní. Naštěstí se již nemusíme spoléhat pouze na ni, a jak jsou vyvíjeny stále lepší a dokonalejší modely, bude nahrazována stále více. Možná se i ona jednou stane minulostí.